Supreme Australian Championship

Upcoming Supreme & Associated Trials

This year the Supreme will be held 12-18 October 2015 in Tasmania.


Previous Winners

2014 – Strathalbyn, SA
Winner: Jim Dodge & Paton’s Cooper
Judges: Mr Graeme Heath & Andrea Stanczak.

2013 – Cobar, NSW
Winner: Lew Noble & Tungali Tiptoe
Judges: Mr Bill Davidson, NSW & Mr Fred Cook, NSW.

2012 – Warwick, QLD
Winner: Greg Prince & Berryden Biggles
Judges: Mr Graeme Heath, QLD & Mr Gary White, NSW.

2011 – Dowerin, WA
Winner: Geoff Gibson & Charles Dusty
Judges: Mr Ian Beard, QLD & Wayne Hall WA.

2010 – Port Fairy, VIC
Winner: Greg Prince & Lister Scratch
Judges: Mr Colin Reid, VIC & John Tuddenham VIC.

2009 – Strathalbyn, SA
Winner: Malcolm Taylor & Somerville Floss
Judges: Mr Michael Deppeler, VIC & Mr Rod Cavanaugh, VIC

2008 – Launceston, TAS.
Winner: Pip Hudson & Kiwi Golda
Judges: Mr Bruce Bashford, NSW & Mr Bill Paton, VIC

2007 – Toowoomba, QLD.
Winner: Greg Prince & Princes Lisa
Judges: Mr Gary Milgate, QLD & Mr John Rosten, NSW.

2006 – Narrandera, NSW.
Winner: Keith (Dickie) Reid & Reidsville Alice
Judges: Geoff Gibson, Qld. & Barry McIntyre, Vic.

2005 – Benalla, Vic.
Winner: Greg Prince & Princes Zoe
Judges: Jim Dodge, Vic. & John Tuddenham, Vic.

2004 – Northam, WA
Winner: Greg Prince & Princes Zoe
Judges: Eric Atherton, WA & Ken Atherton, WA

2003 – Scottsdale, Tas.
Winner: Lew Noble & Tarrawonga Bold
Judges: Merv Peters, Vic. & Peter Allen, Tas.

2002 – Barmera, SA
Winner: Greg Prince & Princes Zoe
Judges: Norm MacDonald, NSW & John Gallpen, Vic.

2001 – Roma, Qld
Winner: Greg Prince & Princes Clyde
Judges: Barry Doonan, Qld & Colin Topp, Qld.

2000 – Sydney, NSW
Winner: Greg Prince & Princes Fame
Judges: Pip Hudson, NSW & Bill Paton, Vic.

1999 – Benalla, Vic.
Winner: Greg Prince & Christies Champ
Judges: Michael Nuske, SA & John Tuddenham, Vic.

1998 – Perth, WA
Winner: Ron Seabrook & Tintagel Laddie
Judges: Max Cussons, WA & Don Robertson, WA

1997 – Barmera, SA
Winner: Anthony Ireland & Clementsville Kara
Judges: Max Cussons, WA & Bill Paton, Vic.

1996 – Scottsdale, Tas.
Winner: Lew Noble & Tungali Mint
Judges: John Tuddenham, Vic. & Jim Dodge, Vic.

1995 – Toowoomba, Qld
Winner: Doug Connop & Glenview Feesha
Judges: Barry Doonan, Qld & Allan Smith, Qld

1994 – Orange, NSW
Winner: Ross Dodge & Viewfield Lad
Judges: Colin Topp, Qld & Bruce Bashford, NSW

1993 – Canberra, ACT
Winner: Bill Carr & Kurrangi Blaze
Judges: Steve Weyman, NSW & Don Williams, NSW

1992 – Bendigo, Vic.
Winner: Bill Parr & Windeyer Governor
Judges: Barry Dicker, Vic. & David Hines, Vic.

1991 – Perth, WA
Winner: Lew Noble & Sorrego Joe
Judges: Max Cussons, WA & Lance Bushell, WA

1990 – Deloraine, Tas.
Winner: Henry Homan & Onawinna Teena
Judges: Roy Eade, Vic. & Hilton Gibson, Vic.